Competition & Trophy Winners 2011

Winners – Men 2011 

Bowls Devon Championship Honours

R. Paxton (Exonia) – Singles

E. Correy & J. Stringfellow (Plymouth SFD) – Pairs

D. James, N. Popham & S. Bonetta (Bideford) – Triples

A. Roberts, D. Mercer, K. Lenton & P. Crowhurst (Bitton Park) – Fours

S. Tolchard (Kings) – Under  25s Ken Wood Trophy

C. Parker (Shaldon) – Under 40s John Northcott Trophy

J. Kelly (Civil Service) – Over 60s Charles Westlake Trophy

R. Paxton (Exonia) – Two Wood Singles

J. Kelly (Civil Service) – Officers

A. Mann & R. Johnson (Newton Abbot) – Grater Shield

R. Gunn & A. Milford (Crediton) – Unbadged Pairs

J. Popham, L. Sykes & D. James (Bideford) – Unbadged Triples

Mrs. J. Chudley & G. Howland (Topsham) – Mixed Pairs

Miss C. Lenton, D. Ferris & M. Coombes (Bitton Park) – Burma Star Mixed Triples

 Foxlands – Shaldon

Top Club – Shaldon

County Trophy – Shaldon

 Intersectional Team – Section 1

 

Winners – Ladies 2010

 Bowls Devon Championship Honours

B. Bellamy (Newton Abbot) – Singles

M. Scott (North Tawton) – Two Wood Singles

H. Stevens (Bitton Park) – Under 25 Singles

T. Kennard & B. Bellamy (Newton Abbot) – Pairs

A. Higginbotham & S. Tolchard (Kings) – Under 25 Pairs

R. Rogers, S. Tolchard  & N. Melmore (Kings) – Triples

L. Dedman, M. Shute, J. Flinn & M. Murgatroyd (Den)– Fours

N. Payne (Morchard Bishop) – Champion of Champions

L. Joachim-Rowe (United Services) – Officers

A. Fish (Budleigh Salterton) – Over 55s Singles

G. Callaghan & C. Woollacott (Tiverton West End) – Over 55 Pairs

B. Parr (Elizabethans) & M. Cotter (Plymouth SFD) – Over 70 Pairs

V. Davis, J. Corps & B. Leach (Torbay Country Club) – Two Wood Triples

J. Orchard (Madeira) – Unbadged Singles

M. Arscott, M. Scott & N. Wilkins (North Tawton) – Benevolent Triples

 Devon Interclub – Kings

Grace Matthews Top Club – Torbay Country Club

National Top Club – Newton Abbot

AMY-ROSE BOWL WINNERS: Sue Bywaters, Hayley James, Cassidy Lenton, Stacey Marsh, Natalie Melmore, Hannah Slee, Allison Spreadborough, Harriett Stevens, Vikki Stone, Sophie Tolchard.

JOHNS TROPHY RUNNERS-UP: Margaret Arscott, Hilary Avent, Julia Barnes, Jenny Corps, Jean Chudley, Jean Cornwell, Jenny Dawson, Sue Devonport, Sue Evans, Lorraine Hackett, Liz Healy, Jackie Hemmings-Anthony, Amanda Higginbotham, Terri Kennard, Dawn Konetsky, Joan Martin, Natalie Melmore, Kay Page, Sharon Parnell, Mary Player, Jan Roberts, Ruth Rogers, Liz Smerdon, Tina Thomas, Nicci Wilkins, Christina Woollacott