Competition & Trophy Winners 2012

Winner Club Runner   Up Club
Centenary   Trophy        
  Richard   Bawden Culm   Vale    
         
Singles   Championship        
  Richard   Bawden Culm   Vale Neil Hamlyn North   Down
         
Two Wood Singles        
  Lee Haywood Shaldon Grant Howland Topsham
         
         
Pairs Lee Haywood /James Webber Shaldon Angus Firth/Neil Walls North   Down
         
Triples        
  Joe Melmore/Jamie Chestney/Sam Tolchard Kings Jamie Heard/Phil Murphy/Richard Bawden Culm   Vale
         
Fours        
  Dominic Tuckett/Phil Murphy/Simon Broom/Richard Bawden Culm   Vale Neil Lugg/David Veal/Gary Ayley/Tim Haywood  Exonia
         
Under 25yrs Singles        
  Sam Tolchard Kings Darren James Bideford
         
Over 60yrs Singles        
  Alan Routledge Marldon David Veal Exonia
         
Grater Pairs        
  Phil Murphy/Richard Bawden Culm   Vale Gareth Foster/Ian Lesley Shaldon
         
CountyTrophy Shaldon   Kings  
         
Top Club Shaldon   New Plymouth  
         
Foxlands Cup Crediton   North Down  
         
Mixed Pairs        
  Gillian Callaghan/Peter Chidgey Tiverton   West End Lynda Dommett/Steven Dommett Feniton
         
Burma Star Trophy        
  Raynor/Brenda Harris/Trevor Pipe Honiton Sylvia Mason/Peter Iddenden/David Mason Combe   Martin
         
Unbadged Pairs        
  Peter Martin/Ted Ridgewell               Bovey   Tracey David Jenkins/Ron Moule   South Molton
Unbadged Triples        
  Derek Bartrop/Peter Kneebone/Brian Kidd Civil   Service David Blackwell/Rod   Davidson/Gerry Roberts Budleigh   Salterton
         
Intersectional Team Competition Section 5   Section 2  

 

 Ladies 

  Winner Club Runner   Up Club
         
Singles   Championship Kay   Page Plymouth   Sir Francis Drake Natalie   Melmore Kings
         
Two Wood Singles Sharon   Parnell       PlymouthCity Bus Anita   Huxtable Totnes
         
Pairs Jean   Chudley and Jenny Dawson Topsham Barbara   Allen and Sara Quayle Plymstock
         
Triples Sophie   Tolchard, Ruth Rogers and Natalie Melmore Kings Jill   Heal, Muriel Scott and Joan Martin Crediton
         
Fours Jill Heal, Cynthia Bishop,   Muriel Scott & Joan Martin Crediton Sue   Bolt, Sophie Weston, Cassidy Lenton & Harriet Stevens BittonPark
         
Under 25 Singles Stacey   Marsh Bideford Natalie   Melmore Kings
         
Under   25 Pairs Amanda   Higginbotham and Sophie Tolchard  Kings Sophie   Watts and Hannah Slee RockParkSouth Molton
         
Over 55 Singles Gillian   Callaghan Tiverton   West End Margaret   Griffiths  Torbay Country Club
         
Over 55   Pairs Jean   Chudley and Jenny Dawson Topsham Pam   Tulley and Anita Huxtable Totnes
         
Over 70   Pairs Sheila   Rixon and Margaret Priscott AbbrookPark Pat   Harris and Annette Flockhart Madeira
         
Two   Wood Triples Christine   Macaulay, Sue Harriott and Liz Smerdon Madeira Val   Davis, Jenny Corps and Beryl Leach Torbay Country Club
         
Unbadged   Singles Christine   Rainford  Crediton Margaret   Skinner  Plympton
         
Benevolent   Triples Eileen   Coombes, Marion Kelsey, Julia Barnes (sub) and Barbara Bellamy Newton   Abbot Jenny   Corps, Jan Hutchins and Sue Devonport Torbay Country Club
         
Interclub   Top Club Paignton   Newton   Abbot  
         
Grace   Matthews Top Club Madeira   Kings  
         
National   Top Club Kings   United   Services  
         
Jubilee   Trophy Not   Played in 2012